Wszystko o pelletach Lava i Olimp oraz o cenie pelletu!

Pellet – doskonała alternatywa

Znaczenie OZE (odnawialnych źródeł energii) w ostatnich latach znacząco wzrosło. Widoczne są też wzrosty zużycia i zapotrzebowania na pellet drzewny. Dzieje się tak z wielu powodów – po pierwsze tradycyjne paliwa kopalniane, które były najtańsze (węgiel) powoli się wyczerpują, poza tym naniesione na mieszkańców niektórych terenów sankcje sprawiają, że mieszkańcy wyjątkowo zasmogowanych miast takich jak Kraków czy Katowice zdecydowanie wolą przejść na bardziej ekologiczne ogrzewanie (mimo iż wiąże się to z wymianą instalacji). W Polsce w ostatnich latach wśród odnawialnych źródeł energii najpopularniejsza jest właśnie biomasa!  Prowadzone badania pozwalają przypuszczać, że w przyszłości biomasa będzie najważniejszym źródłem ekologicznej energii w Polsce.

Okazuje się, że zarządzanie biomasą na poziomie małych instalacji domowych, szkolnych, samorządowych w Polsce jest bardzo dobre. Gminy zaopatrujące szkoły i urzędy w paliwo najczęściej decydują się na pellet drzewny – dlaczego? Dlatego, że jest to paliwo ekologiczne, stosunkowo tanie, wygodne w użytkowaniu, bezpieczne w użytkowaniu i łatwo dostępne. Co najważniejsze, ogrzewanie pelletem wiąże się z małą emisją CO2 do atmosfery – jest to jeden z najmocniejszych argumentów, który sprawia, że pellet stał się tak popularny na tle innych paliw.

Biomasa w formie pelletu jest wygodna w użytkowaniu ponieważ może być dowolnie przechowywana – wystarczy jej zadaszone względnie suche miejsce – pellety nie nasiąkają wodą, są komfortowe i nie brudzą. Co więcej, nasze pellety Lava i Olimp pakowane są w wygodne worki 15 kilogramowe z funkcjonalnym uchwytem, dzięki czemu zarówno zachowanie czystości jak i przenoszenie worka z pelletem do urządzenia są proste i wygodne. Pellety mają jeszcze jedną ogromną zaletę – są niewielkie, a ich kształt jest dość regularny – są wysokokaloryczne i charakteryzują się niskim poziomem wilgotności – to sprawia, że proces spalania pellet może być z łatwością kontrolowany.

Użytkowanie pellet drewnianych jest ekologicznym ale i ekonomicznie logicznym rozwiązaniem – pellety są zaraz po węglu najtańszym paliwem – zdecydowanie cenowo wyprzedzają gaz, olej opałowy czy prąd.