Wszystko o pelletach Lava i Olimp oraz o cenie pelletu!

Jak ekologicznie ogrzewać dom?

Ogrzewanie węglem, koksem, ekogroszkiem wkrótce przejdzie do lamusa. Nadchodzi bowiem OZE, czyli odnawialne źródła energii, wśród których wysokokaloryczny pellet cieszy się coraz większą popularnością. Ogrzewanie pelletem jest niezwykle oszczędne, należy jednak wziąć pod uwagę także kilka innych czynników, dzięki którym spora część pieniędzy może pozostać w domowym budżecie:

Nowoczesne ogrzewanie

Stare, zużyte piece często są powodem zatruć czadem i zwiększają koszty ogrzewania. Może więc warto zainwestować w nowe urządzenia grzewcze? Kotły do pelletu oraz piece do spalania pelletu doskonale nadają się do ogrzewania nawet dużych hal. Są one energooszczędne, a sam pellet jest wysokokaloryczny. W dodatku ta biomasa jest niezwykle ekologiczna, gdyż podczas spalania wydziela tyle dwutlenku węgla, ile pochłania drzewo iglaste podczas swojego wzrostu.

Wietrz pomieszczenia

Wymiana powietrza w mieszkaniu konieczna jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację. Mieszkania należy wietrzyć kilka razy dziennie, najlepiej przy oknie otwartym na oścież. I najważniejsze – zawsze zakręcaj kurek ogrzewania centralnego! Tylko nie na długo, żeby pomieszczenia zbytnio się nie wychłodziły.

Nie zasłaniaj kaloryferów

Po to odkręcasz w domu kaloryfery, żeby było ciepło. Nie zasłaniaj więc grzejników meblami, firanami, gdyż wówczas nie tylko nie ogrzejesz pomieszczenia, ale i poniesiesz wyższe koszty związane z ogrzewaniem.

Szczelne drzwi i okna

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile ciepła ucieka przez szpary w drzwiach i oknach. Zadbaj więc, by jesienną porą je odpowiednio uszczelnić. Na noc zasłaniaj także okna, żeby ciepło nie uciekało na zewnątrz.

Sprawdzaj urządzenia

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto jest sprawdzić, czy nie mamy przypadkiem zapowietrzonych kaloryferów. W przeciwnym razie ich wydajność spada, a Ty za to płacisz.

Optymalna temperatura

Pamiętaj, że optymalna temperatura w pomieszczeniu zimą wynosi 18-21 °C Jeśli w domu jest o kilka stopni cieplej, przykręć termostat. Zmniejszysz tym samym koszty ogrzewania, a i będziesz zdrowszy, gdyż wysoka temperatura nie jest zbyt korzystna dla organizmu.